Як зробити ОСББ крайнім за пошкодження ливневої каналізації?

Страхові компанії, які cплатили постраждалим вартість відновлювальних робіт у підтоплених підвальних приміщеннях будинків, звертаються до судів із зустрічними вимогами повернути сплачене із винуватців залиття.

Незважаючи на те, що підвальні приміщення знаходяться у будинках найближчих до шосе, представники та адвокати страхових компаній «правильно» визначають відповідачів по справі та пред’являють позови саме до управлінь (департаментів) житлово-комунальних господарств виконкомів або комунальних підприємств, яким на баланс по акту було передано міську зливову каналізацію (каналізаційні колодязі).

У цьому контексті слід зазначити, що не завжди міська зливова каналізація передається тільки водоканалам. Це може бути інше комунальне підприємство, яке знаходиться у підпорядкуванні міста типу «шляхремонтбуду», у якого повноваження із утриманням мереж зливової каналізації далеко не основні.

Однак, правильно визначившись із відповідачами у справі, на практиці це зовсім не означає, що «винуватці будуть покарані».

Способами, які дають можливість балансоутримувачу трубопроводів ливневої каналізації уникнути відповідальності є: 
 1. зливова каналізація проходить по краю дороги і приймає стічні води з проїжджої частини;
 2. балансоутримувач не має жодного відношення до будинкової каналізаційної мережі;
 3. представник балансоутримувача не брав участі у комісійному обстеженні ділянок підтопленого будинку;
 4. прибудинкову територію обслуговує управитель або ОСББ;
 5. у договорах страхування «прописані» положення про те, що для отримання відшкодування потерпіла сторона повинна надати довідку, у якій записана причина залиття, а саме від водоканалів або теплокомуненерго (ТЕЦів) або довідку про те, що вплив рідини у приміщенні не пов’язані із аварійними проблеми мереж;
 6. причина підтоплення – це танення снігу або короткочасні зливи;
 7. у акті підтоплення записано рекомендацію «провести очистку трубопроводу ливневої каналізації» без конкретики щодо «причини залиття» і хто відповідальний за усунення наслідків.
Вищеперераховані причини є зручною тактикою для комунальних служб уникнути відповідальність за пошкодження трубопроводу ливневої каналізації.

Крім того, наявність страхового акту, акту огляду пошкодженого майна, звіт про незалежну оцінку пошкодженого майна та акт обстеження підтопленого будинку не означає «готовність доказової бази», яка на ура буде сприйнята судом.

Найкраще діяти у таких ситуаціях – це діяти на випередження:
 1. проконтролювати, щоб у актах із обстеження будинку після прориву трубопроводу ливневої каналізації було зазначено причину залиття, а не рекомендації або ще якість побажання по приведенню території у належний санітарний стан;
 2. документально бути впевненим, що ливнева каналізація перебуває у відповідача балансоутримувача;
 3. зібрати дані по прибудинковій території (відомості із земельного та містобудівного кадастру, схеми або плани кварталу або мікрорайону), отримати письмові відповіді щодо наявності або відсутності каналізаційних колодязів на прибудинковій території;
 4. не зайвим буде звернутися до метеорологічних служб щодо інформації по кількості опадів, а також звернутися із заявами до виконавців послуг із водо-теплопостачання та водовідведення щодо викликів по аварійних випадках у будинку.

Популярні дописи з цього блогу

Бюрократичні тонкощі встановлення кондиціонера на фасаді будинку

Межа юридичної відповідальності у водопровідних системах

Про витрати, про які забули